مهم ترین مسئله در مورد لثه چیست؟

زمانی که صحبت از سلامت دهان می شود، فقط مرتب و سفید بودن دندان هنگام لبخند زدن مطرح نیست، شما  نمیتوانید لثه ها را فراموش کنید. حتی اگر دندان هایتان پوسیدگی و کرم خوردگی ندارد، نمیتوان گفت شما بیماری لثه ندارید. اغلب مردم تا زمانی که درد ندارند، فکر میکنند همه چیز در مورد لثه هایشان روبه راه است.

بیماری لثه چیست؟

بیماری لثه با جمع شدن پلاک و جرم در زیر و امتداد لثه شروع می شود. پلاک یک ماده چسبنده است که با باکتری پر میشود و میتواند باعث ایجاد بیماری لثه و پوسیدگی دندان و عفونت آسیب زا به لثه و استخوان شود. همچنین پلاک وجرم میتواند منجر به گینگیویت (gingivit) که مرحله اول بیماری لثه است، شود.

گینگیویت باعث ایجاد عوارض زیر بر روی لثه شما می شود:

  • التهاب
  • حساس شدن
  • قرمزی
  • تورم
  • مستعد خونریزی شدن

خوشبختانه، از آنجا که استخوان و بافتی که دندان را در جای خود نگه می دارند بهم جوش نخورده اند، این آسیب برگشت پذیر هست.

همچنین ممکن است به  پریودنتیت در حال پیشرفت (periodontitis) مبتلا شوید، که یک نوع پیشرفته بیماری لثه است. پریودونتیت بر روی استخوان هایی که دندان ها را در جای خود نگه می دارند، تاثیر می گذارد. جدی نگرفتن درمان این بیماری میتواند به لثه، استخوان و بافت های مرتبط به دندان،  آسیب بزند.

پیشرفته ترین نوع بیماری لثه، پریودنتیت پیشرفته است. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که فیبرها و استخوان هایی که دندان شما را نگه میدارند از بین بروند که میتواند بر روی غذا خوردن و گاز گرفتن آن تاثیر بگذارد و شاید لازم باشد دندان هایتان کشیده شوند.

طبق گفته انجمن دندان آمریکا (ADA) علائم بیماری لثه موارد زیر است:

  • بوی مداوم بد دهان
  • جدا یا شل شدن دندان های دائمی
  • لثه ها به راحتی خونریزی میکنند
  • تورم، قرمزی و یا حساسیت لثه
  • جدا شدن لثه ها از دندان ها

بیماری های لثه قابل پیشگیری هستند. در این مقاله چندین راهکار به شما معرفی خواهیم کرد که به سالم ماندن لثه هایتان کمک می کنند:

1. نخ دندان زدن

حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید. با توجه به گفته انجمن دندان آمریکا نخ دندان زدن  کمک می کند تا جرم و مواد غذایی که خارج از دسترس  مسواک قرار دارد را تمیز کنید. مهم نیست که چه زمانی آن را انجام می دهید، شب، روز و یا صبح، فقط انجام دهید!

2. دندان هایتان را به طور منظم بشویید

زمانیکه فکر می کنید همه چیز در مورد لثه هایتان روبه راه است، دندانپزشک میتواند علائم اولیه بیماری لثه تشخیص دهد، زیرا علائم قبل از اینکه بیماری جدی شود خود را نشان میدهند. شستشوی منظم توسط دندانپزشک باعث میشود تا جرم هایی که نتوانستید آن ها را با مسواک یا نخ دندان تمیز کنید، از بین بروند. یک شستشوی تخصصی توسط دندانپزشک تنها راه از بین بردن رسوب دندان هایتان است.

اگر بیماری گینگیویت دارید، مسواک زدن، نخ دندان زدن و شستشوی منظم دندانتان توسط دندانپزشک میتواند باعث بهبود آن شود.

3. سیگار کشیدن را ترک کنید

باز هم دلیل دیگری برای ترک سیگار وجود دارد، سیگار کشیدن باعث شروع بیماری های لثه میشود. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، به دلیل اینکه سیگار کشیدن باعث ضعیف شدن سیستم دفاعی بدنتان میشود، کار دفاعی برای مقابله با عفونت لثه  سخت میشود.

4. دو بار در روز مسواک بزنید

بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید زیرا  باعث میشود جرم و مواد غذایی که بین دندان و لثه هایتان مانده از بین برود. زبانتان را هم بشورید زیرا باکتری ها میتوانند در زبان هم جمع شوند. مسواک باید نرم و مناسب دهان و دندان شما باشد.

مسواک های برقی کارایی خوبی دارند. این مسواک ها باعث کاهش بیماری گینگیویت شده و بیشتر از مسواک های معمولی جرم دندان ها را از بین میبرند. سر مسواک برقی را هر 3 تا 4 ماه یک بار و یا در صورت خراب شدن برس آن تعویض کنید.

مسواک زدن با مسواک برقی را  حتما امتحان کنید.

5. از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید

قفسه های فروشگاه ها پر ازخمیر دندان با برند های مختلفی است که ادعا می کنند بیماری گینگیویت را کاهش میدهند، تنفس را تازه و دندان ها را سفید میکنند. از کجا تشخیص می دهید که کدامیک مناسب سلامت لثه شماست؟ مطمئن شوید که خمیردندان حاوی فلوراید است، سپس به طعم و رنگ آن فکر کنید.

6. از یک دهانشویه درمانی استفاده کنید

با توجه به گفته انجمن دندان آمریکا، دهانشویه درمانی میتواند به کاهش جرم، پیشگیری و بهبود بیماری گینگیویت، کاهش ایجاد رسوب کمک کند. اگر چه جایگزین نخ دندان و مسواک نمی شود اما شستشو با دهانشویه درمانی می تواند تکه ها و باقی مانده های غذا را از بین ببرد.

مهم نیست که ابتدا از مسواک، نخ دندان و یا دهانشویه شروع کنید. سعی کنید کارتان را درست انجام دهید و از محصولات مناسب و دارای مهر تایید بهداشت استفاده کنید.

نظرات