خطر حفره خشک

حفره خشک از جمله شایع ترین عوارض بعد از کشیدن دندان است. کشیدن دندان از حفره ی استخوان فک شما صورت میگیرد و بدین ترتیب دندان از حفره ی استخوان فک جدا می شود. پس از کشیدن دندان، شما در معرض خطر حفره خشک قرار می گیرید. این خطر تا زمان بهبودی کامل شما وجود دارد که در بسیاری از موارد ممکن است بهبود آن 7 تا 10 روز طول بکشد.

حفره خشک زمانی اتفاق می افتد که خونی که پس از کشیدن دندان در حفره لخته شده است، یا به طور تصادفی برداشته می شود و یا شکل گیری آن در موقعیت اولیه نبوده است.

خطر ناشی از حفره ی خشک، پس از التیام یافتن آن برطرف می شود. شما می توانید زمان بهبودی خود را از دندانپزشک خود بپرسید و او بر اساس نحوه عمل جراحی و مدت زمان لازم برای بهبود شما، بهترین زمان برای مراجعه را تعیین کنند.  

این نکات بهبود شما را تسریع بخشیده و خطر حفره خشک را کاهش می دهد:

 • به علائم جسمی و دستورات دندانپزشک خود توجه کنید. ممکن است لازم باشد منتظر بمانید تا قبل از شروع فعالیت های روزمره، به طور کامل بهبود یابید.
 • پس از کشیدن دندان خود بهتر است که در آن روز فعالیتی نداشته باشید. با توجه به زمان مراجعه به دندانپزشک و زمان مورد نیاز برای بهبودی، ممکن است نیاز باشد که از مدرسه یا محل کار خود مرخصی بگیرید.
 • برای کاهش درد و بهبودی، سعی کنید به آرامی دوباره به روال عادی خود برگردید. اگر به طور ناگهانی درد بیشتری احساس کردید، فعالیت خود را متوقف کنید.

درد، ورم و خونریزی باید در هفته اول به تدریج کاهش یابد.

در ادامه ی مطلب در مورد علائم حفره خشک، راه های پیشگیری و درمان آن می خوانید:

نحوه ی شناسایی حفره خشک

به طور معمول، لخته خون در حفره خالی شما شکل می گیرد. این لخته از زخم طی دوره ی نقاهت  محافظت می کند و موجب رشد بافت های جدید می شود.

بدون لخته شدن خون در حفره شما، بافت خام، ریشه های عصبی و استخوان قابل دیده شدن است. این موضوع می تواند دردناک باشد و گاهی مسکن ها نیز برای تسکین این دردها کافی نمی باشند.

علائم حفره خشک عبارت اند از:

 • درد شدیدی که کنترل یا تسکین آن با داروهای مسکن امکان پذیر نیست
 • افزایش درد در سراسر قسمتی که دندان شما کشیده شده است
 • عدم لخته شدن خون در حفره
 • استخوان قابل مشاهده در حفره

طعم و بوی بد یا وجود چرک در دهان شما که ممکن است نشان دهنده وجود عفونت باشند.

برای اولین بار پس از جراحی، احساس درد و تورم طبیعی است. همچنین ممکن است مقادیر کمی خون در پانسمان خود مشاهده کنید. اما اگر درد شما در حال افزایش است، بهبود نمی یابد و یا یکی از علائم ذکر شده در بالا را مشاهده کردید، فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

چگونه می توان از ایجاد حفره خشک جلوگیری کرد؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که گاز پانسمان را روی محل دندان کشیده شده به مدت 30 الی 45 دقیقه پس از عمل نگه دارید. این کار سبب لخته شدن خون می شود و می تواند از ایجاد حفره خشک جلوگیری کند. اگر سیگار می کشید، ممکن است از پانسمان دندان های سلولزی اکسید شده برای جلوگیری از ایجاد حفره  خشک استفاده کنید.

تا زمان التیام محل دندان کشیده شده، لازم است از مصرف غذاهای سفت، غذاهایی که نیاز به جویدن زیاد دارند و آشامیدنی های مضر برای سلامت دندان پرهیز کنید. خوردن غذاهای نرم و جویدن غذا را در طرف دیگر دهان خود به آرامی انجام دهید.

مواردی که تا 24 ساعت پس از عمل جراحی باید از آن ها اجتناب کنید:

 • سیگار کشیدن
 • خوردن آجیل، تخمه، دانه ها و غذاهای تند و سفت که می تواند در حفره گیر کند
 • مصرف نوشیدنی های گرم و یا اسیدی مانند: قهوه، نوشابه یا آب پرتقال، که می تواند جلوی لخته شدن خونتان را بگیرد
 • مکیدن با استفاده از نی و یا مکیدن سوپ
 • شستشوی شدید دهان و دندان
 • الکل و دهانشویه های حاوی الکل
 • مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان در اطراف حفره

در صورت کشیدن دندان، برای استفاده از داروهای ضد بارداری از دندانپزشک خود در این مورد بپرسید و در صورت امکان استفاده از آن را تا زمان بهبودی متوقف کنید. برخی مطالعات نشان می دهند این داروها ممکن است خطر ایجاد حفره خشک را افزایش دهند.

چه زمانی باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید؟

درد حفره خشک معمولاً تا چند روز پس از عمل ادامه دارد. ولی در صورت بروز موارد زیر با دنداپزشک خود تماس بگیرید :

 • افرایش ناگهانی درد
 • تب، حالت تهوع  یا استفراغ

اکثر دندانپزشکان حتی بعد از ساعت های کاری، خدمات پاسخگویی دارند.

درمان حفره خشک

برای تشخیص و درمان حفره های خشک لازم است پس از کشیدن دندان، مجددا به دنداپزشک خود مراجعه کنید.

دندانپزشک پس از استریل و تمیز کردن زخم، داروی تسکین دهنده درد را بلافاصله اعمال می کند. سپس گاز پانسمان را روی حفره قرار می دهد و دستورالعمل های دقیقی را برای نگهداری محل حفره به صورت تمیز و ایمن ارائه می دهد. در صورت نیاز ممکن است یک دهانشویه مخصوص، آنتی بیوتیک یا داروهای مورد نیاز دیگری برای شما تجویز شود.

با درمان حفره خشک، فرآیند بهبودی شما دوباره شروع می شود، بنابراین چند روز طول می کشد تا بهبودی کامل حاصل  شود. به دقت دستورالعمل دندانپزشک را برای بازیابی سلامت خود انجام دهید تا درمان حفره خشک سریع تر صورت بگیرد.

سخن پایانی

حفره خشک (درای ساکت) شایع ترین عوارض بعد از کشیدن دندان است. محل کشیدن دندان و زخم که منجر به ایجاد لخته خون شده است، می تواند باعث ایجاد درد شدید شود. بعضی عوامل مانند سیگار کشیدن ممکن است خطر ایجاد حفره خشک را افزایش دهند. حفره خشک (درای ساکت) توسط دندانپزشک قابل درمان است و شما پس از درمان و بهبودی دیگر احساس درد نخواهید داشت. در صورت داشتن هر گونه عوارضی پس از کشیدن دندان، به دندانپزشک خود اطلاع دهید و از ایشان راهنمایی بخواهید یا در صورت نیاز، به صورت حضوری مراجعه کنید.

نظرات