متخصصان دندانپزشکی می گویند مواد اسیدی فراوان موجود در نوشیدنی های انرژی زا می توانند به مینای دندان صدمه بزنند.

احتمالا شما نیز شنیده اید که نوشیدنی های بسیار شیرین منجر به پوسیدگی دندان می شوند.

اما در مورد نوشیدنی های بسیار اسیدی چطور؟

به نظر می رسد که هشدار این نوشیدنی ها نیز از طریق ایجاد حفره هایی روی دندان باشد.

پونام جاین، معاون دانشکده دنداپزشکی دانشگاه میسوری آمریکا می گوید: ” بسیاری از مراجعه کنندگان به من می گویند که مصرف نوشابه های گازدار را قطع کرده اند و فقط انرژی زا و نوشیدنی های ورزشی مصرف می کنند “.

خانم جاین اضافه می کند: اینکه بیماران تصمیم به تغییر و بهبود نوع تغذیه خود دارند و مصرف نوشابه را ترک می کنند، حرکت خوبی است ولی جایگزین کردن آن با نوشیدنی های انرژی زا و نوشیدنی های ورزشی خوب نیست.

مضر بودن نوشیدنی های انرژی زا اخیراً توسط خود مصرف کننده ها نیز آشکار شد که یکی از این افراد یک مرد بریتانیایی بود. این مرد با انتشار عکس دندان های خود اشاره به پوسیدگی دندان هایش در اثر اعتیاد به نوشیدنی های انرژی زا کرده بود.

داستان او تا به حال تایید نشده است، اما پست ها ناشی از عدم توجه به هشدارهای دندانپزشکی را نشان می دهد.

در واقع جاین، سال ها پیش در مورد نوشیدنی های انرژی زا این هشدار را داده بود که این نوشیدنی ها آنطور که شما فکر می کنید، سالم نیستند.

تحقیقات چه چیزی را نشان می دهند؟

هفت سال پیش، جاین پژوهشگر ارشد یک تیم، در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ایلینوی جنوبی بود.

نتایج مطالعات او در مورد تأثیر نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی بر دندان ها در مجله دندانپزشکی عمومی مه / ژوئن 2012 منتشر شد.

محققان 22 نوشیدنی محبوب در بین جوانان را مورد مطالعه قرار دادند. آنها به بررسی تاثیر 13 نوشیدنی ورزشی و 9 نوشیدنی انرژی زا بر مینای دندان ها پرداختند.

جاین اعلام کرد: “ما دریافتیم میزان اسیدیته نوشیدنی های انرژی زا دو برابر نوشیدنی های ورزشی است.”

او افزود: “هرچه PH پایین تر باشد، احتمال پوسیدگی مینای دندان های شما بیشتر است.”

تحقیقات نشان می دهند که مینای دندان سخت ترین ماده در بدن انسان است، حتی بسیار سخت تر از استخوان است. “اما سخت ترین ماده بدن انسان در این نوشیدنی های بسیار اسیدی حل می شوند.”

چگونه این اتفاق می افتد؟

بزاق دهان شما تقریبا pH برابر با  6.8 یا 7 دارد، که خنثی در نظر گرفته می شود.

محققان دریافتند حتی مقدار کمی از نوشیدنی اسیدی می تواند باعث کاهش pH بزاق دهان شما شود.

شما تنها یک جرعه از این نوشیدنی را مصرف می کنید، بزاق شما به طور بالقوه می تواند به مقدار 2 در مقیاس PH برسد.

حدود 30 دقیقه طول می کشد تا بدن بتواند بافت بزاق دهان را به pH معمولی برساند. در این 30 دقیقه، دندان هایتان اساسا در محیط اسیدی، تحت تأثیر آن قرار می گیرند.

اما شما با نوشیدن یک جرعه از این نوشیدنی ها، آن را متوقف نمی کنید و به اندازه ی یک لیوان، یا حتی یک بطری هم ممکن است بنوشید.

جاین گفت: “من فکر می کنم حس امنیت دروغ در مورد تمایل به نوشیدن این نوشیدنی ها وجود دارد. “به نظر می رسد که این نوشیدنی ها نسبت به نوشیدن یک نوشابه سالم تر می باشند.”

با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا می گوید خرابی و پوسیدگی  دندان ها و سایر مشکلات دندانی پیچیده تر از نوشیدنی های داخل بطری ها می باشد. هیچ غذا یا نوشیدنی یک عامل برای از دست رفتن مینای دندان و نابودی دندان نیست. “حساسیت و مبتلا شدن فرد به حفره های دندان و فرسایش دندان، بسته به نوع بهداشت دهان و دندان، سبک زندگی، رژیم غذایی و ساختار ژنتیکی متفاوت است.”

مشاهدات دندانپزشکان از تأثیر مخرب نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی

دندانپزشکان بیان می کنند که اولین تأثیرات مخرب این نوشیدنی ها روی دندان قابل تشخیص است.

گروسی. جی دنداپزشک اهل میشیگان می گوید: “در تمام سال های فعالیت در حوزه دندانپزشکی، علت اصلی پوسیدگی دندان در کودکان، مصرف آبمیوه و در بزرگسالان، مصرف نوشیدنی های انرژی زا و اسیدی است.”

وی افزود: “میزان اسیدی بودن نوشیدنی های انرژی زا با PH تقریبی 3.2 با یک باتری اسیدی که PH آن 1 می باشد ، تقریبا برابری دارد.”

اسید باعث افزایش رشد باکتری ها می شود. افزایش و تجمع باکتری ها، احتمال ابتلا به بیماری های دهان و دندان را افزایش می دهد.

نامی پاتل، دندانپزشکی از کالفرنیا، مشکلات دیگر مربوط به این موضوع را نیز مطرح می کند: ” افرادی که روی دندان هایشان اُرتودنسی دارند، با مصرف چنین نوشیدنی هایی امکان شکستگی، خردشدگی و از بین رفتن دندان هایشان افزایش می یابد.

وی افزود که نوشیدنی های انرژی زا نیز می توانند منجر به تولید ریفلاکس اسیدی بیشتری شوند، که به نوبه ی خود باعث ایجاد حفره های بیشتر در دندان می شود.

نکته ی پایانی

کارشناسان دندانپزشکی معتقدند مصرف مداوم نوشیدنی های انرژی زا می تواند باعث آسیب جدی به دندان های شما شود. دلیل آن این است که این نوشیدنی عملاً می توانند مینای دندان را در یک مایع بسیار اسیدی حل کرده و از بین ببرند. همچنین انرژی بیش از حد تولید شده توسط این نوشیدنی ها می توانند باعث شکستگی و از بین رفتن دندان ها شوند.

نظرات