مراقبت از دندان ها و بهداشت دهان و دندان یکی از موارد بسیار مهم می باشد، به همین دلیل است که بسیاری از افراد هر 6 ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه میکنند. با این حال، طبق گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا، هر سال 100 میلیون آمریکایی به دندانپزشک مراجعه نمی کنند. بعضی از افراد دوست ندارند که به دندانپزشک مراجعه کنند و تا زمانی که نیاز خیلی ضروری پیدا نکنند مراجعه به دندانپزشک را به تأخیر می اندازند و عده ای نیز فکر می کنند زمان کافی برای انجام آن ندارند.

صرف نظر از اینکه چه حسی نسبت به محیط دندانپزشکی یا دندانپزشکان دارید، باید به طور منظم مورد معاینه قرار بگیرید. همچنین مهم است که برای مراجعه به دندانپزشک آمادگی داشته باشید. این آماده سازی فراتر از اطمینان خاطری است که از طرف بیمه درمانی دارید. شما همچنین باید برای گفتگو با دندانپزشک در مورد بهداشت دهان و دندان خود آمادگی لازم را داشته باشید.

در اینجا چند سوال مهم درباره دهان و دندان مطرح می شود که می توانید از دندانپزشک خود بپرسید:

1.برای جلوگیری از حفره در دندان چه کاری می توانم انجام دهم ؟

پاک کردن پلاک ها و آلودگی ها از روی دندان ها خطر ایجاد حفره ها را کاهش می دهد. دندانپزشک پس از پاک سازی دندان ها، حفره ها بررسی می کند. حفره ها پوسیدگی دندان، یا حفره هایی هستند که روی سطح دندان های شما شکل می گیرند. آنها معمولا در مراحل اولیه ناراحتی ایجاد نمی کنند، اما اگر این مشکل را نادیده بگیرید، بعد از مدتی درد و حساسیت ممکن است ایجاد شود.

عوامل مختلف باعث افزایش خطر ایجاد حفره ها می شوند، از جمله: نوشیدنی های شیرین، غذاهای شیرین و باکتری های داخل دهان. دندانپزشک شما می تواند برنامه ای برای کاهش تعداد حفره های ایجاد شده به شما پیشنهاد دهد. این امر می تواند شامل مسواک زدن، استفاده از نخ دندان در اغلب اوقات، اجتناب از خوردن و نوشیدن خوراکی ها و نوشیدنی های مضر برای دندان و جویدن روزانه آدامس بدون قند برای افزایش میزان بزاق دهان شما باشد.

2.چرا فلوراید برای سلامت دندان ها مهم است؟

شما ممکن است که واژه فلوراید را هنگام تماشای آگهی های تبلیغاتی برای خمیر دندان و دهانشویه شنیده باشید. فلوراید یک ماده معدنی در بسیاری از غذاها و آب های معدنی و تصفیه شده می باشد. این ماده مینای دندان را تقویت کرده و خطر پوسیدگی دندان را کاهش می دهد. پس از معاینه ی دهان و دندان، دندانپزشک شما می تواند تعیین کند که آیا شما نیاز دارید که مصرف فلوراید خود را افزایش دهید یا نه. شما می توانید از خمیر دندان و دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده کنید.

3.برای بهبود سلامت دندان ها چه کاری میتوانم انجام دهم؟

از آنجا که دهان هر فرد متفاوت است، بهبود سلامتی دهان و دندان و لثه های شما ممکن است روال متفاوتی داشته باشد. دندانپزشک شما ممکن است توصیه های خاصی را براساس سلامت دهان و دندان شما ارائه دهد. اگر پلاک یا رسوب دندان شما بیشتر از حد معمول است، دندانپزشک شما ممکن است استفاده از نخ دندان با تعداد دفعات بیش از حد معمول و یا مراجعه در چند جلسه ی متوالی به دندانپزشک را توصیه کند. دندانپزشک در صورت وجود باکتری های زیاد در دهان شما، روش مناسب شستشو را به شما نشان دهد.

دندانپزشک شما همچنین می تواند توصیه های غذایی خوبی برای سلامت دندان ها ارائه دهد. به عنوان مثال، انجمن دندانپزشکی آمریکا مصرف آب آشامیدنی و انواع غذاها را از هر یک از پنج گروه غذای اصلی توصیه می کند. این شامل:

 • تمامی غلات
 • میوه ها
 • سبزیجات
 • منابع غذایی با پروتئین طبیعی
 • لبنیات کم چربی یا بدون چربی

4.مصرف داروهای تجویز شده برای سلامتی تأثیر منفی دارد؟

بعضی از داروها می توانند خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهند. سازمان غذا و داروی آمریکا (اف دی ای) می گوید: در واقع دهان خشک، جزو عوارض جانبی بیش از 400 داروی تجویز شده و بدون نسخه است. افرادی که دهان خشک دارند، میزان بزاق کمی دارند. بزاق به کنترل باکتری ها در دهان کمک می کند و ذرات غذایی را از بین می برد. اگر مقدار بزاق دهان کمتر از حد معمول باشد، خطر ایجاد حفره را افزایش دهد.

5. آیا علائم هشدار دهنده ای از یک وضعیت جدی را می بینید؟

معاینات منظم دندانپزشکی می تواند سرنخ هایی را درباره سلامت کلی شما ارائه کند. هنگامی که دندانپزشک یک مسئله را تشخیص می دهد، ممکن است توصیه شود که به دکتر خانوادگی یا عمومی مراجعه نمایید. به عنوان مثال، فرسایش مینای دندان می تواند ناشی از بیماری اسید معده و رفلاکس باشد و گاهی موجب خرد شدن دندان ها می شود. ورم ایجاد شده در لثه ها می تواند علائم اولیه دیابت باشد. التهاب لثه ها و دندان های سست می تواند یک نشانه ی هشدار دهنده برای بیماری های قلبی باشد. همچنین مصرف چندین دارو می تواند باعث خشکی دهان شود که این مشکل نشانه ای از دیابت یا بیماری پارکینسون می باشد.

6. چرا نیاز به تصویربرداری از دندان داریم؟

در اولین مراجعه به دندانپزشک، از شما درخواست خواهد کرد تا تصویر برداری انجام دهید، و این ممکن است یک بار در سال تکرار شود. تصویربرداری از دندان ها به دندانپزشک کمک می کند بیماری های دهان و دندان که با معاینه قابل تشخیص نیست را تشخیص دهد. معمولا تصویر برداری هزینه ی بالایی دارد اما می تواند شما را نجات دهد، زیرا دندانپزشک شما می تواند مشکلات دندان را زودهنگام تشخیص داده و برطرف کند. از جمله مواردی که از طریق تصویر برداری می توان تشخیص داد:

 • پوسیدگی دندان
 • زیان های وارده به استخوان
 • تغییر در استخوان
 • آبسه ( ورم چرکی )
 • کیست ها
 • تومورها

7. چه چیزی سبب حساس شدن دندان می شود؟

درد یا حساسیت پس ازغذا خوردن یا مصرف نوشیدنی های داغ یا سرد می تواند باعث اذیت شود. بسیاری از مسائل می توانند حساسیت ایجاد کنند، مانند:

 • مسواک زدن به حالت سفت و سخت
 • خوردن غذاهای اسیدی
 • پوسیدگی دندان
 • جرم های سخت دندان های شما
 • استفاده از محصولات سفید کننده دندان

گینگیویت (نوعی از بیماری های لثه است که باعث ایجاد ورم یا سوزش لثه می شود.) و بیماری پریودنتال (اختلالی است که در اثر عفونت و التهاب در لثه و استخوان اطراف دندان ها بوجود می آید) نیز ممکن است موجب حساسیت شوند. دندانپزشک شما می تواند دهان شما را برای تشخیص علائم این بیماری ها بررسی کند و پیشنهاداتی برای درمان درد ارائه دهد. گاهی حساسیت پس از عملیات دندانپزشکی، مانند  جرم گیری دندان یا تمیز کردن کانال ریشه ایجاد می شود. این نوع حساسیت دائمی نیست و معمولا ظرف چند هفته از بین می رود.

نتیجه گیری : پاک کردن دندان ها به طور منظم برای سلامت دهان و دندان بسیار ضروری است. برای مراقبت از دندان ها و حفظ سلامت دهان، باید هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید، حداقل دو بار در روز دندان هایتان را مسواک بزنید و روزانه از نخ دندان استفاده کنید. همچنین؛ دندانپزشک خود را از هرگونه تغییری مانند حساسیت به گرمی یا سردی، زخم های دهان که از بین نرفته اند، بوی بد دهان و درد دندان یا دهان مطلع سازید.

نظرات