از میان روش های مختلف و جانبی زیبا سازی دندانپزشکی، سفید سازی دندان راحت ترین و مقرون به صرفه ترین گزینه است که به بهبود ظاهر شما کمک می کند.

سفید سازی دندان برای بهبود اعتماد به نفس شما کمک می کند و شما را مشتاق به نمایش لبخند خود می کند.

این باعث می شود که شما دوست داشتنی تر و جذاب تر به نظر برسید که بر کار و روابط شخصی شما تأثیر مثبتی خواهد داشت.

سفید سازی دندان، زردی و جرم های سطحی دندان را که در اثر مصرف نوشابه، چای، قهوه، نوشیدنی های الکلی و سیگار ایجاد میشود، ازبین می برد. حتی اگر شما هر کدام از این موارد را به طور منظم انجام نداده باشید، همچنان دندان هایتان می توانند با توجه به سن و در گذر زمان، درخشندگی و سفیدی خود را از دست بدهند. آنتی بیوتیک ها نیز می توانند دندان های شما را به رنگ خاکستری دربیاورند و سفید کردن دندان، یک راه ساده و بی دردسر برای بازگشت لبخند زیبا و خیره کننده شما می باشد.

در کلینیک دندانپزشک بهار، ما مجموعه ای گسترده از محصولات و روش ها برای داشتن دندان های سفید و درخشان به شما ارائه می دهیم، از جمله:

 • سفید کننده ها و ژل سفید کننده دندان
 • پیوند کامپوزیتی
 • ایمپلنت های دندانی
 • ونیرهای پرسلن

تاکنون، سفید کردن بهترین، ایمن ترین و مقرون به صرفه ترین روش بوده است، به ویژه اینکه شما می توانید بسیاری از درمان ها را در خانه خود، در زمان مورد نظر خود انجام دهید.

رایج ترین تکنیک سفیدسازی دندان

اکثر مردم سفید کردن دندان را به عنوان محصولاتی که حاوی پراکسید به عنوان یک ماده سفید کننده  می باشد در نظر دارند. دو پراکسید رایج در مواد سفید کننده عبارتند از: پراکسید کربامید (CP) و پراکسید هیدروژن (HP). پراکسید به این دلیل مورد استفاده قرار می گیرد که به طور طبیعی لکه ها و تغییرات رنگ دندان های شما را حل می کند، دندان هایتان را درخشان تر، سفید تر و بدون لک می کند.

به طور کلی، سه نوع محصول سفید کننده دندان وجود دارد که بسیار محبوب هستند:

 • موثرترین محصول سفید کننده دندان در کلینیک دندانپزشک انجام می شود و شامل سطوح بالاتر CP و HP می باشد. از آنجایی که این سطوح بالاتر، موجب سفید سازی سریعتر دندان هایتان می شود، لازم است تحت نظارت دندانپزشک زیبایی یا متخصص بهداشت دهان و دندان انجام گیرد.

 • رایج ترین شکل سفید کردن دندان ها در دفتر دندانپزشک آغاز شده است، سپس آن را در خانه ادامه می دهید. آن را سفید کننده دندان “take home” می نامند. برای اولین بار در کلینیک استفاده می شود تا تحوه ی استفاده آن را به درستی یاد بگیرید، سپس؛ درمان خود را به مدت دو الی سه هفته در خانه ادامه می دهید. میزان CP و HP در این سفیدکننده ها  کمتر است، به همین دلیل استفاده از آن ها برای هر فردی بی خطر است. آنها با قالب های مخصوصی که با مواد سفید کننده پر شده است نصب می شوند و در طول شب و یا ساعات بیداری شما پوشیده می شوند. این قالب حاوی ماده سفید کننده بدون ضربه زدن به لثه ها روی دندان ها قرار می گیرد و معمولا برای جلوگیری از حساس شدن دندان ها به آن فلوراید اضافه می شود.

 • در نهایت، سایر سفید کننده های دندان که کمترین اثربخشی را دارند و در نقطه مقابل سایر سفید کننده های دندان هستند. این سفید کننده ها کمترین مقدار CP و HP را دارند، به همین دلیل احتمال اینکه به شکلی نادرست از آن ها استفاده شود بسیار کمتر است، اما در عوض اثربخشی بسیار کمی دارند. همچنین، این محصولات حاوی محلول اسیدی هستند که مینای دندان را از بین می برد و باعث ایجاد مشکلاتی می شود. قالب هایشان مناسب نیست، به طوری که مواد سفید کننده را روی دندان ها نگه نمی دارند و می توانند به لثه ها آسیب برسانند. اثرات مثبت این محصولات ٦ الی ٨ ماه بعد ظاهر می شود و شما باید کیت های متعددی را خریداری کنید. شما همچنین می توانید نوارهای سفید کننده ای که به طور مستقیم با چسب روی دندان ها چسبانده می شوند بخرید. نتایج نشان داده اند که این ها نسبت به مدل های قالب OTC سفید کننده های دندان کمی مؤثرتر هستند.

انتخاب بهترین سفید کننده دندان برای نیازهای شما موضوعی است که باید با دندانپزشک خود در مورد آن مشورت کنید. آنها در زمینه های مختلف دندانپزشکی زیبایی، از جمله محصولات سفید کننده دندان و ضد سفید کننده ها، آگاه هستند. آنها قادر به ارزیابی وضعیت بهداشت دهان و دندان فعلی شما، نیازهای شما و ارائه توصیه هایی مناسب با شرایط شما می باشند.

هنگام سفید کردن دندان چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که در بالا ذکر شد CP یا HP عامل سفید کننده است  که موجب سفید شدن دندان ها می شود. هنگامی که شما یا دندانپزشک شما یک محصول سفید کننده دندان را به دندان هایتان اعمال می کند، موارد زیر اتفاق می افتد:

 • عامل سفید کننده به مولکول های اکسیژن تبدیل می شوند که می توانند در منافذ مینای دندان و عاج نفوذ کنند.

 • به عنوان مولکول های اکسیژن از  طریق لکه ها در مینای دندان  نفوذ می کنند و نه تنها لکه های زرد به آرامی از بین می روند، بلکه درخشش بیشتری به دندان منتقل می شود.

 • با توجه به درخششی که در اثر از بین رفتن جرم ها و لکه ها ایجاد می شود، دندان های شما روشن تر می شوند.

 • استفاده بیشتر از سفید کننده دندان باعث می شود، لکه ها و جرم های بیشتری از بین رفته و اثر بیشتری بر روی دندان ها می گذارد، و آنها را سفید تر و روشن تر می کند.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که لکه های زرد و قهوه ای که در نتیجه سال ها غفلت و استفاده نادرست از دندان ها هستند، بیشترین واکنش را به سفید کننده های دندان دارند. در صورتی که لکه ها، قهوه ای تیره تر و یا خاکستری مایل به قرمز  باشند( که بیشتر نتیجه داروهایی نظیر تتراسایکلین هستند)، به طور عمیق درون دندان نفوذ می کنند و حذف و از بین بردن آن ها سخت تر است.

چقدر طول می کشد تا اثرات سفید سازی دندان ها را ببینید؟

با توجه به میزان لکه، تغییر رنگ دندان های شما و  روشی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود، نتایج می تواند از یک ساعت تا شش ماه طول بکشد. به طور کلی، سریعترین نتایج  به کمک دندانپزشک حاصل می شود، که درعرض چند ساعت سفیدی دندان هایتان حاصل می شود. برای بعضی افراد ممکن است یک یا دو روز طول بکشد تا نتایج را ببینند.

برای دندان هایی که لکه های بیشتر و عمیق تری دارند، چندین سال طول می کشد تا نتایجی را که می خواهید دریافت کنید. قابلیت دندان برای سفید شدن نیز نقش مهمی دارد. به همین دلیل است که قبل از اقدام به سفید کردن دندان ها، دندانپزشک مشاور می تواند به شما یک چارچوب زمانی مناسب بدهد و همچنین اگر سفید سازی دندان (به تشخیص دندانپزشک) برای شما مناسب نیست، وقت خود را هدر ندهید.

مشاوره برای سفید سازی دندان چیست؟

در طول اولین مشاوره شما با دندانپزشک برای سفید سازی دندان در کلینیک دندانپزشکی بهار، یکی از دندانپزشکان عمومی و یا دندانپزشک زیبایی ابتدا به مشاوره و ارائه ی گزینه های مناسب بر اساس دندان های شما می پردازد. از جمله راهکارهای قابل ارائه برای سفید سازی دندان:

 • میزان سفیدی موردنظر شما برای دندان چیست؟
 • چگونه می خواهید ادامه دهید؟
 • بهترین روش برای دندان های شما کدام است؟
 • زمان بندی و بودجه شما
 • گزینه های مناسب برای شما کدام است؟
 • هر ریسک یا محدودیتی که امکان دارد رخ دهد.

پس از مشاوره و پاسخگویی به تمام سوالات شما، دندانپزشک شما را معاینه می کند و عکس برداری دندان نیز برای تشخیص و ارزیابی بهتر برای گرفتن بیشترین و بهترین نتیجه صورت می گیرد. اگر شما هر گونه مشکل دهان و دندان مانند ضایعات یا حفره دارید که ممکن است نیاز به مراقبت قبل از سفید سازی دندان داشته باشد، در این صورت بعد از بهبود مشکل دهان و دندان می توانید برای سفید سازی دندان مراجعه کنید و اگر هم به تشخیص دندان پزشک مشکلی وجود نداشت، می توانید اولین جلسه سفید سازی دندان خود را در اینجا آغاز کنید.

برای سفید کردن دندان ها به روش خانگی، اولین جلسه ممکن است در کلینیک انجام شود یا فقط به صورت غیر مستقیم نظارت شود. دندانپزشک قالب گیری دندان هایتان را انجام می دهد تا یک قالب سفید کننده کاملا سفارشی برای استفاده در منزل داشته باشید. سپس تمام کارهایی که باید انجام دهید این است که توصیه های دندان پزشک در رابطه با نحوه ی استفاده و زمان و فواصل استفاده از قالب سفید کننده را رعایت کنید و همچنین در زمان های معین شده به دندانپزشک مراجعه کنید . با رعایت این نکات در عرض دو تا شش هفته، می توانید به حداکثر میزان سفیدی دندان های خود برسید.

آیا سفید سازی به دندان ها آسیب می زند؟

هنگامی که این عمل تحت مراقبت و نظارت یک دندانپزشک انجام می شود، ناراحتی که احساس می کنید می تواند به دلیل قالب مورد استفاده باشد. اگر از قالب های عمومی استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد از داروی تسکین دهنده مانند ایبوپروفن برای کاهش ناراحتی ایجاد شده استفاده کنید. اگر ناراحتی بیش از سه روز طول بکشد، بلافاصله به دندانپزشک مراجعه بفرمائید.

از آنجا که عوامل سفید کننده می توانند حساسیت دندان را ایجاد کنند، فلوراید اغلب به قالب شما افزوده می شود و یا در کلینیک ارائه می شود. دندانپزشک تمام موارد لازم برای نداشتن درد، ناراحتی و یا هر گونه عوارض جانبی را به کار می گیرد.

پس از سفید سازی دندان ها چه اتفاقی می افتد؟

پس از  سفید سازی دندان هایتان، باید از چیزهایی که باعث رنگ گرفتن دندان ها می شوند، از قبیل سیگار و قهوه، دوری کنید. دندان هایتان را تمیز نگه دارید و بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید و با رعایت این نکات می توانید سفیدی و روشنی دندان هایتان را به همان میزان سفید سازی اولیه، حفظ کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفید سازی دندان ها، می توانید با شماره های 33451342 – 33478525 تماس بگیرید.

نظرات