آیا حفره خشک رایج می باشد؟

اگر اخیراً یکی از دندان هایتان را کشیده اید، ممکن است در معرض خطر حفره خشک باشید. اگر چه حفره خشک جزو شایع ترین عوارض خارج شدن دندان است، امّا هنوز نسبتاً نادر است.

به عنوان مثال، محققان در یک مطالعه در سال 2016 دریافتند که حدود 40 نفر از 2.218 نمونه بررسی شده، تا حدودی حفره خشک را تجربه کرده اند. این میزان 1.8 درصد افراد را شامل می شود.

روش کشیدن دندان تعیین می کند که احتمال ایجاد حفره خشک چقدر است. علیرغم اینکه هنوز هم ایجاد حفره خشک نادر است، احتمال بروز آن پس از حذف دندان عقل بیشتر می باشد.

هنگامی که یک دندان از استخوان و لثه ها برداشته می شود، لخته خون تشکیل می شود تا از روزنه های  لثه ها تا زمان بهبود محافظت کند. اگر لخته خون به درستی شکل نگرفته باشد یا از لثه ها جدا شود، احتمال ایجاد حفره خشک وجود دارد.

حفره خشک می تواند اعصاب دندان و استخوان ها را در لثه ها در معرض دید قرار دهد، بنابراین مراقبت از دندان ها مهم است. اگر حفره خشک درمان نشود، می تواند عفونت و عوارض دیگر را در پی داشته باشد.

در ادامه به  نحوه تشخیص حفره خشک، نحوه پیشگیری از آن و زمان مراجعه به دندانپزشک و یا جراح دندان برای کمک رسانی و درمان، اشاره شده است.

نحوه ی تشخیص حفره خشک

در مقابل آینه به دهان خود نگاه کرده و آن را بررسی کنید، اگر قادر دیدن استخوان فک خود باشید، احتمال اینکه حفره خشک در محل استخراج دندان شما ایجاد شده باشد، وجود دارد.

یکی دیگر از علائم حفره خشک، درد ناگهانی و خفیف در فک شما است. این درد ممکن است از محل کشیده شدن دندان تا گوش، چشم، شقیقه و گردن شما را در بر بگیرد، اما به طور معمول  در همان بخش محل خارج شدن دندان احساس می شود. این درد معمولاً تا سه روز پس از خارج شدن دندان ایجاد می شود، اما می تواند در هر زمان رخ دهد.

علائم دیگر عبارت اند از: بوی بد دهان و طعم ناخوشایندی که در دهان خود احساس می کنید.

در صورتی که هر کدام از این علائم را مشاهده کردید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید.

دلایل ایجاد حفره خشک چیست؟

اگر بعد از کشیدن دندان لخته خون محافظی برای  محافظت  فضای خالی ایجاد نشود، حفره خشک ایجاد می شود. حتی پس از ایجاد لخته خون اگر این لخته از لثه ها جدا شود، احتمال ایجاد حفره خشک وجود دارد.

اما چه چیزی از تشکیل لخته خون جلوگیری می کند؟

محققان هنوز پاسخ قطعی برای این مسئله نیافته اند، اما تصور می شود که آلودگی باکتریایی مانند مواد غذایی، مایعات یا چیزهایی که وارد دهان می شوند، می توانند از تشکیل لخته خون در محل دندان کشیده شده جلوگیری کنند.

ضربه و آسیب  به فضای خالی دندان خارج شده ممکن است منجر به حفره خشک شود. این موضوع می تواند در طول عمل کشیدن دندان یا در طول مراقبت بعد از این عمل رخ دهد. به عنوان مثال، به طور تصادفی ضربه وارد کردن به محل توسط مسواک می تواند سبب مختل کردن حفره و ایجاد حفره خشک شود.

چه کسانی دچار حفره خشک می شوند؟

اگر قبلا حفره خشک در دهان شما ایجاد شده باشد، ممکن است دوباره آن را تجربه کنید. در این صورت دندانپزشک یا جراح خود را از پیشینه حفره ایجاد شده در دهان خود قبل از شروع کشیدن دندان، مطلع سازید.

اگر دندانپزشک شما نمی تواند برای جلوگیری از وقوع آن کاری انجام دهد، پس از ایجاد حفره راهکارهایی برای حفظ حفره و تسریع روند درمان را پیش می گیرد.

احتمال ایجاد حفره خشک در شما بیشتر است، اگر:

 • اگر سیگار می کشید یا از سایر دخانیات استفاده می کنید، نه تنها می تواند زخم را شیمیایی و آلوده کند، بلکه طول درمان شما را به تاخیر بیاندازد.
 • در صورت استفاده از قرص های ضد بارداری، با توجه به اینکه بسیاری از این قرص ها دارای سطح بالایی از استروژن هستند، ممکن است روند بهبودی را مختل کنند.
 • در صورت مراقبت نکردن از زخم، نادیده گرفتن دستورالعمل دندانپزشک برای مراقبت در منزل و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید سبب ایجاد حفره خشک شوید.

حفره خشک چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر پس از برداشتن دندان تان دچار درد زیادی شدید، حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا حفره خالی شما را معاینه کند و تشخیص خود را در مورد آن ارائه دهد.

در برخی موارد، دندانپزشک شما ممکن است تصویربرداری از دندان هایتان را پیشنهاد کند تا تمام عوارض و شرایط غیر قابل دیدن با چشم به این طریق مشخص شود. این موارد میتواند شامل عفونت استخوانی (استئومیلیت) یا احتمال وجود استخوان یا ریشه در محل خارج کردن دندان باشد.

عوارض احتمالی

حفره خشک به خودی خود، به ندرت منجر به ایجاد عوارض می شود، اما اگر این شرایط درمان نشود، عوارض ممکن است شامل:

 • تاخیر در درمان و بهبودی
 • عفونت در حفره
 • عفونتی که به استخوان سرایت می کند

چگونگی درمان حفره خشک

اگر حفره خشک دارید، دندانپزشک شما حفره را تمیز می کند تا مطمئن شود که عاری ازهرگونه مواد غذایی و سایر ذرات باشد. این کار ممکن است درد را کاهش دهد و به جلوگیری از تشکیل عفونت کمک کند.

دندانپزشک شما همچنین ممکن است حفره را با گاز پانسمان و ژل دارویی برای کمک به تسکین درد ببندد و دستورالعمل هایی در مورد نحوه و زمان برداشتن آن در منزل ارائه می کند.

پس از برداشتن پانسمان، باید دوباره حفره را تمیز کنید. دندانپزشک گاهی آب نمک یا دهانشویه را برای شستشو تجویز می کند.

اگر حفره خشک شما شدیدتر باشد، دستورالعمل هایی در مورد نحوه و زمان تعویض پانسمان در خانه ارائه می کند.

داروهای ضد درد بدون عوارض جانبی می توانند به کاهش هر گونه ناراحتی کمک کنند. دندانپزشک شما احتمالاً یک داروی ضد درد – ضد التهابی، غیر استروئیدی مانند: ایبوپروفن (Motrin IB، Advil) یا آسپرین (بوفرین) برای شما تجویز کند. کمپرس سرد نیز می تواند به تسکین درد کمک کند.

اگر دردتان شدیدتر باشد نیز، ممکن است آمپول مسکن تجویز شود.

به احتمال زیاد یک هفته پس از کشیدن دندان، نیاز به مراجعه مجدد به دندانپزشک داشته باشید . دندانپزشک شما حفره ی ایجاد شده بعد از کشیدن دندان تان را معاینه خواهد کرد و در صورت نیاز مسکن هایی مانند آسپیرین یا ایبوپروفن را برای تسکین درد تجویز خواهد کرد.

نظریه

مدت کوتاهی پس از شروع درمان، درد شما از بین میرود و علائم بهبودی ظاهر می شود.

اگر بعد از گذشت پنج روز، همچنان درد یا تورم داشتید، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. چون ممکن است عارضه ی دیگری در این ناحیه وجود داشته باشد.

اگر قبلاً حفره خشک در دهان شما ایجاد شده، این امکان وجود دارد که دوباره در معرض حفره خشک باشید. بنابراین دندانپزشک را از این موضوع مطلع سازید. در این صورت دندانپزشک می تواند راهکار ها و دستورالعمل هایی برای درمان حفره خشک و تسریع روند بهبود شما ارائه دهد.

چگونه می توان از ایجاد حفره خشک جلوگیری کرد؟

شما می توانید خطر ابتلا به حفره خشک را با انجام مراحل زیر کاهش دهید:

 • از تجربه و اعتبار دندانپزشک یا جراحی که به آن مراجعه می کنید اطمینان حاصل کنید. در صورت امکان در مورد نحوه ی کار آن ها پرس و جو کنید تا با اطلاعات کافی به دندانپزشک معتبر مراجعه کنید.
 • از دندانپزشک خود یا افرادی که در زمینه دارو دانش و اطلاعات دقیق دارند در مورد داروهای تجویز شده و تسکین دهنده ها سوال کنید، زیرا برخی داروها می توانند از لخته شدن خون شما جلوگیری کنند، که این مورد می تواند سبب ایجاد حفره خشک شود.
 • محدود کردن یا اجتناب از سیگار کشیدن قبل و بعد از استخراج دندان می تواند خطر ایجاد حفره خشک را کاهش دهد. در طول مدت برنامه ریزی برای کشیدن دندان و بعد از آن می توانید از دندانپزشک خود راهنمایی بخواهید. آنها می توانند دستورالعمل های لازم برای قطع مصرف دخانیات در طول زمان بهبود دندان تان را به شما ارائه دهند.

بعد از این روش ها، دندانپزشک شما اطلاعاتی در مورد بهبود و توصیه هایی کلی برای مراقبت ارائه می دهد. حتماً به این توصیه ها توجه کنید و تمام نکات مراقبتی را رعایت کنید و در صورت داشتن سؤال، حتماً از دندانپزشک خود بپرسید.

دندانپزشک شما ممکن است در طول دوره درمان و بهبودی، استفاده از موارد زیر را به شما توصیه کند:

 • دهانشویه های ضد باکتری
 • ضد عفونی کننده ها
 • پانسمان دارویی
 • ژل دارویی

اگر سیستم ایمنی بدن شما در معرض خطر باشد، دندانپزشک همچنین ممکن است برایتان آنتی بیوتیک تجویز کند.

نظرات