کارشناسان معتقدند عفونت های دهان می تواند به دلیل مشکلاتی در سایر قسمت های بدن شما باشد و ممکن است علائم بیماری هایی مانند لوسمی، سرطان خون و یا دیابت باشد.

اکنون لازم است در مورد به تأخیر انداختن معاینات دنداپزشکی خود، کمی بیشتر فکر کنید.

معاینه منظم بهداشت دهان و دندان شما توسط  دندانپزشک فقط محدود به موارد تمیزی، کنترل پوسیدگی و یا سایر مشکلات دندان هایتان نمی شود و می تواند حتی فواید بسیار بیشتری برایتان داشته باشد.

محققان می گویند میتوان حتی پیش از مشاهده علائم بیماری، علائم اولیه آن را شناسایی کرد.

نیکو گورس، رئیس دانشگاه آلاباما در بیرمنگام و مدیر کلینیک بهداشت دهان و دندان و بخش پریودنتولوژی می گوید: ” دیابت، لوسمی و بیماری های مصون از ایمنی را با علائم دهانی میتوان شناسایی کرد و این علائم می تواند اولین علائم برای تشخیص آنها باشد که متخصص بدون نیاز به تجهیزات، با چشم نیز میتواند تشخیص دهد.

وی افزود: ” سلامت دهان از سلامت عمومی بدن جدا نیست. مکانیسم التهاب و عفونت در داخل دهان به همان اندازه که در بقیه قسمت های بدن وجود دارد، عمل می کند. با این حال، دهان فرصتی منحصر به فرد برای ایجاد بیوفیلم ها فراهم می کند”.

بیوفیلم های روی دندان

هنگامی که باکتری ها به سطوح یک محیط مرطوب می چسبند، بیوفیلم ها شکل می گیرد و سپس شروع به ترشح یک ماده چسبنده می کنند.

دهان محیطی مناسب را برای رشد باکتری ها فراهم می کند و دندان ساختاری سخت برای باکتری ها، جهت ایجاد بیوفیلم ها می باشد.

بدن با حضور بیش از حد باکتری ها، دچار التهاب  می شود. التهاب لثه، به نام گینویویت یکی از واکنش های بدن در مقابل باکتری ها می باشد. در صورت درمان نکردن این عارضه، فرد ممکن است در اثر باکتری های بیوفیلم، جان خود را از دست دهد.

باکتری ها از طریق زخم ها می توانند وارد بافت بدن شوند. همچنین این اتفاق می تواند از طریق مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان و یا حتی جویدن هم رخ دهد. خونریزی لثه ها هنگام مسواک زدن، می تواند باعث ایجاد زخم های جذب کننده باکتری شود.

نشانه های بیماری بخش های دیگر بدن

نشانه های بیماری دهان می تواند حاکی از علائم بیماری های دیگر در بدن باشد.

شیلای برار، استاد دانشگاه دانشکده دندانپزشکی دانشگاه سان فرانسیسکو (UCSF) می گوید: زخم شدید و متداول در دهان می تواند به زخم معده یا بیماری کرون مرتبط باشد.

کاندیدیازیس دهانی (همچنین به عنوان ترشحات دهانی هم شناخته شده است) می تواند به بیماری اچ آی وی (HIV) مرتبط باشد.

عارضه شدید در لثه ها گاهی اوقات ممکن است نشانه ای از دیابت باشد.

پوسیدگی یا خوردگی دندان ها می تواند با ریفلاکس معده مرتبط باشد و لثه های متورم شده ای که به راحتی خونریزی می کنند در افراد مبتلا به سرطان خون مشاهده می شود.

علاوه بر این، بیماری ها و اختلالات دهان می تواند سلامت کلی بدن را تحت تأثیر قرار دهد.

به عنوان مثال: یک دندان عقل آلوده و خراب یا عفونی می تواند سایر دندان ها و لثه ها را تحت تأثیر قرار دهد و به زودی باعث فرسایش دندان های مجاور هم بشود. در موارد بسیار شدید، این مشکل میتواند حتی موجب مرگ نیز شود.

یک نمونه دیگراز این عارضه ها، پریودنتیت (عفونت و التهاب لثه و استخوان دندان ها) است . این عفونت می تواند به صورت فزاینده در فک پیشروی کند. التهاب و عفونت اشاره شده نیز ممکن است بر روی بخش های دیگر مانند: قلب ، مفاصل و یا حتی جنین اثر داشته باشد.

اهمیت سلامت دندان

طبق گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا، 100 میلیون آمریکایی هر سال به دندانپزشک مراجعه نمی کنند. ADA توصیه می کند به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید، اگر چه تعداد این مراجعه ها از بیمار به بیمار ممکن است متفاوت باشد.

بعضی از افراد، مانند کسانی که دچار خشکی دهان هستند، در معرض خطر بیشتر پوسیدگی دندان هستند.

این افراد ممکن است نیاز به مراجعه به دندانپزشک، چهار بار در سال داشته باشند. برای بعضی دیگر ممکن است فقط یک یا دو بار در سال مراجعه به دندانپزشک کافی باشد.

فقط زمانی که احساس ناراحتی در دهان و دندان دارید یا در موارد اورژانسی به دندانپزشک مراجعه نکنید، حتی اگر احساس ناراحتی در دهان و علائم  قابل توجهی نداشته باشید،  نیاز است که در طول سال حداقل یک الی دو بار، مورد معاینه قرار بگیرید.

در هر آزمایش دندانپزشکی، دندانپزشک میتواند مخاط دهانی، زبان و سایر ساختارهای دهان را بررسی کند تا علائم سرطان دهان، عفونت و سایر بیماری ها را شناسایی کند.

لئون آسل، مدیر آموزشی دانشکده دندانپزشکی UCSF می گوید: برای مراجعه به دندانپزشک، منتظر وجود درد یا ناراحتی در دهان و دندان خود نباشید. تقریبا تمام بیماری های دهان در مراحل اولیه، درد ایجاد نمی کنند و احساس درد در زمانی که آنها کاملاً پیشرفت کرده اند ایجاد می شود. این شامل پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال و سرطان دهان می شود. سرطان دهان شایع تر از سایر سرطان های رایج مانند سرطان دهانه رحم است. به دلیل تشخیص دیر هنگام این بیماری، حدود نیمی از 50،000 بیمار که هر ساله در ایالات متحده شناسایی می شوند، جان خود را از دست می دهند. تنها راهکار مفید برای تأثیرگذاری بر این نتیجه ویرانگر، معاینه فیزیکی سالانه دهان، دندان، سر و گردن است که در کلینیک دندانپزشکی انجام می شود. در بین افراد معمولاً این معاینات دندانپزشکی، مانند معاینات عمومی پزشکی متداول نیست.

نظرات