عدم موفقیت زود هنگام یا دیر هنگام ایمپلنت

ایمپلنت یک فلز است که طی عمل جراحی به استخوان فک وصل میشود تا دندان مصنوعی را نگه دارد ودر همان محل، دندانپزشک ترمیم یا دندانپزشک جراح ، دندان جایگزین را بر روی ایمپلنت قرار میدهد.

ایمپلنت دندان دارای میزان موفقیت بالایی است اما در بعضی افراد ایمپلنت با شکست رو به رو میشود.

تخمین زده شده که حدودا  5 الی 10 درصد ایمپلنت های دندان مدتی بعد یا ماه ها یا سال ها بعد از عمل با مشکل روبه رو می شوند.

اگر شما برای عمل جراحی ایمپلنت دندان برنامه ریزی کرده اید و یا همین الان ایمپلنت دارید، آنچه نیاز دارید تا در مورد عدم موفقیت و عوارض محتمل ایمپلنت دندان بدانید، در این مقاله ارائه شده است.

چه عواملی بر موفقیت ایمپلنت دندان تاثیر میگذارند؟

1. بیماری لثه

داشتن لثه سالم شرطی لاز م برای عمل جراحی ایمپلنت می باشد، اگر بیماری رو به رشد لثه دارید قادر به داشتن عمل جراحی نخواهید بود.

بیماری لثه یک بیماری عفونی است که میتواند به لثه و استخوان فک شما  آسیب بزند. اگر این بیماری عفونی درمان نشود، میتواند در اطراف ایمپلنت رشد کند و باعث از بین رفتن آن شود. قبل از اینکه به فکر ایمپلنت باشید جهت درمان بیماری لثه به دندانپزشک مراجعه کنید.

2. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن میتواند باعث تخریب ایمپلنت شود زیرا جریان خون به لثه را محدود کرده و روند بهبود را مختل میکند. تحقیقات اخیر نشان میدهد که میزان عدم موفقیت ایمپلنت دندان برای افراد سیگاری حدود 20 درصد میباشد.

سیگاری بودن به این معنا نیست که شما نیتوانید ایمپلنت داشته باشید. با این حال بهتر است یک هفته قبل از قرار دادن ایمپلنت و دو ماه بعد از قرار گیری آن سیگار نکشید تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

3. میزان کم استخوان در فک

داشتن یک روند درمانی موفق بستگی به وجود مقدار کافی استخوان در فک شما دارد تا ایمپلنت را نگه دارد. بدون داشتن استخوان سالم و کافی در فک، جراح قادر نخواهد بود ایمپلنت را در فکتان قرار دهد.

کمبود استخوان میتواند در اثر پوکی استخوان رخ دهد. این بیماری زمانی رخ میدهد که تراکم استخوان کاهش یابد و باعث ضعیف شدن استخوان ها و بالا رفتن خطر شکستگی میشود. بیماری های لثه پیشرفته نیز میتوانند باعث از بین رفتن استخوان های دهانتان شوند.

4. بیماری ها

اگر تشخیص داده شود که بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت روماتوئید (rheumatoid arthritis) یا دیابت دارید، احتمال موفقیت ایمپلنت کم است زیرا باعث میشود بدن شما با سرعت کمتری بهبود یابد.

کم بودن سرعت التیام باعث میشود تا ایمپلنت و استخوان فک شما بهم جوش نخورند.

استفاده از بعضی داروهای خاص باعث ایجاد مشکلاتی برای ایمپلنت دندان میشود. بنابراین بسیار مهم است که با جراح خود در مورد داروهایی که مصرف میکنید ( با نسخه یا بدون نسخه) صحبت کنید.

در سال 2016، محققان دانشگاه مک گیل دریافتند  که داروهای heartburn  (جهت درمان تحريك شدن بافت مري بوسيله اسيد معده) ممکن است رشد استخوان جدید را کاهش دهد، بنابراین روی پیوند استخوان با ایمپلنت تاثیر میگذارد. همچنین در سال 2016، محققان دانشگاه بوفالو نتایج مشابهی را از مصرف کنندگان داروهای ضد افسردگی بدست آوردند.

5. مراقبت ضعیف از دندان ها

بهداشت مناسب دهان بعد از ایمپلنت بر میزان موفقیت آن تاثیر دارد. اگر محدودیت هایی دارید که نمیتوانید به خوبی از دندان هایتان مراقبت کنید، ایمپلنت برای شما گزینه مناسبی نیست.

6. جراح کم تجربه

تمامی جراحان در یک سطح نیستند، اگر جراح شما کم تجربه است، احتمال عدم موفقیت ایمپلنت وجود دارد. ممکن است دندانپزشک یک جراح به شما پیشنهاد کند ولی شما میتوانید خودتان جراح را انتخاب کنید.

یک جراح با تجربه میداند چه تعداد ایمپلنت برای نگه داشتن دندان های جایگزین لازم است. این مسئله بسیار مهم است زیرا وجود تعداد کم ایمپلنت باعث فشار بیش از حد بر روی ایمپلنت و عدم موفقیت آن خواهد شد.

همچنین کا ر با جراح با تجربه از ایجاد عوارض بعدی مانند آسیب به بافت پریودنتال جلوگیری خواهد کرد. پس یک دندانپزشک با تجربه انتخاب کنید و درمان را با او ادامه دهید.

سوال هایی که میتوانید از تیم دندانپزشکی خود بپرسید:

 • جراح چند سال تجربه ایمپلنت دندان دارد؟
 • جراح در یک سال چند ایمپلنت را به طور کامل انجام میدهد؟
 • میزان موفقیت جراح چقدر بوده است؟

برنامه ریزی قبل از انجام ایمپلنت دندان

برنامه ریزی دقیق توسط جراح، مستلزم کامل کردن آزمایشات مربوط به دهان جهت بررسی سلامت لثه و استخوان فک است.

عکس برداری در بررسی سلامت عمومی دهان به جراح کمک خواهد کرد و نشان می دهد که انجام ایمپلنت می تواند موفقیت آمیز باشد یا نه.

همچنین برنامه ریزی مستلزم دانستن سابقه پزشکی (بیماری ها و دارو های مصرفی) است. زمانی که اطلاعات ناقص باشد و یا برنامه ریزی دقیق صورت نگرفته باشد، ممکن است جراح با وجود اینکه ایمپلنت دندان گزینه مناسبی برای او نیست، روند درمانی را شروع کند و این باعث قرار گیری نامناسب ایمپلنت و فشار بر روی آن به دلیل آبسه یا عفونت ناشی از باکتری های هوازی میشود.

برنامه ریزی دقیق به این معناست که جراح شما مسائلی که میتواند با ایمپلنت تداخل داشته باشد را شناسایی کند. برای مثال، ممکن است جهت مطمئن شدن از روند درست درمان، قبل از ایمپلنت به لیفت سینوس (sinus lift) نیاز داشته باشید.

همانطور که درجستجوی جراح با تجربه هستید، با دوستان یا اقوامی که تجربه انجام ایمپلنت را دارند صحبت کنید و نظرشان را بپرسید.

عدم موفقیت زود هنگام ایمپلنت و مشکلات آن

مشکلات و عوارض ایمپلنت دندان ممکن است مدتی بعد از عمل یا سال ها بعد رخ دهند.

عدم موفقیت زودهنگام در سه یا چهار ماهه اول بعد از عمل رخ میدهد.

حتما یادتان باشد بعد از عمل جراحی مقداری درد یا ناراحتی خواهید داشت که  البته میتوانید با مسکن تسکین دهید. با این حال اگر درد بعد از 5 الی 7 روز بهبود نیافت با جراح خود صحبت کنید. حدودا 3 تا 6 ماه طول میکشد که کاملا بهبود یابید.

با اینکه درد و ورم بعد از عمل جراحی عادی است، عوارض زیر در صورت پیشرفت کردن خطرناک هستند:

عفونت در محل ایمپلنت

عفونت میتواند در حین یا بعد از عمل جراحی رخ دهد. عواملی که باعث عفونت میشوند شامل: بیماری های خود ایمنی، کشیدن سیگار و بهداشت ضعیف دهان و دندان است.

جابه جایی بسیار کم ایمپلنت

جابه جایی جزئی ایمپلنت زمانی رخ میدهد که ایمپلنت محکم نباشد، این مسئله معمولا بعد از جایگزینی سریع دندان صورت میگیرد.

معمولا تا زمانی که استخوان فک کاملا با ایمپلنت پیوند نخورد، دندان مصنوعی را به ایمپلنت متصل نمیکنند ولی گاهی اوقات جراح بعد از قرار گیری ایمپلنت سریعا دندان مصنوعی را نصب میکند.

این روند، جلسات درمانی کمتری میخواهد اما احتمالا فشار بیشتری روی ایمپلنت وارد میشود و منجر به عدم موفقیت آن میگردد.

زمانی که استخوان فک، ایمپلنت را به اندازه کافی محکم نگه ندارد

زمانی که به مقدار کافی استخوان وجود نداشته باشد تا ایمپلنت را محکم در جای خود نگه دارد، میتواند منجر به عدم موفقیت زود هنگام ایمپلنت شود. بدون وجود استخوان کافی ایمپلنت با فک پیوند نمیخورد.

واکنش آلرژیک

ممکن است به دلیل تیتانیوم موجود در ایمپلنت، بدن شما به این فلز واکنش نشان دهد.

علائم آلرژی شامل ورم،  بی حسی دهان واحساس مور مور شدن است.

در صورت وجود این علائم، مسئله را با دندانپزشک مطرح کنید زیرا لازم است ایمپلنت با فلز دیگری جایگزین شود.

جدی نگرفتن دستور العمل های جراح

عادات و فعالیت های شما بسیار تاثیر گذار است. توجه و عمل کردن  به دستورالعمل های جراح پس از جراحی بسیار مهم است زیرا ریسک عوارض را کمتر میکند.

ممکن است به شما توصیه شود تا زمان بهبودی ایمپلنت غذا های نرم بخورید، شکلات سفت نخورید و مراقب سلامت دهان و دندان خود باشید.

عدم موفقیت دیر هنگام ایمپلنت و مشکلات آن

اگر عوارض تا یک سال بعد پیشرفت نکند، عمل جراحی ایمپلنت یک موفقیت زود هنگام است.

مواردی از عوارض بلندمدت ایمپلنت دندان در زیر بیان شده است:

 • زمانی که جراح، ایمپلنت را بسیار نزدیک به عصب قرار میدهد، ممکن است عصب یا بافت آسیب ببینند. علائم آسیب شامل بی حسی یا احساس مور مور شدن در زبان، لب ها، لثه و صورت است.
 • عدم پذیرش جسم خارجی معمولا صورت نمیگیرد، اما ممکن است اتفاق بیفتد. این مسئله زمانی اتفاق میافتد که بدن ایمپلنت را قبول نمیکند. نشانه های عدم پذیرش شامل افزایش درد در ناحیه ایمپلنت، ورم و تب ولرز است.
 • ایمپلنتی که در فک بالا قرار داده میشود ممکن است وارد حفره سینوسی شود.
 • آسیب به پیرامون ایمپلنت میتواند باعث شل شدن ایمپلنت و عدم موفقیت آن شود.

برای به حداقل رساندن مشکلات محتمل بلند مدت، رعایت بهداشت و سالم نگه داشتن دهان، ایمپلنت و لثه کارساز است. حداقل دوبار در روز مسواک و نخ دندان بزنید، دهان خود را با دهانشویه بشویید و به طور مرتب برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه کنید.

علائم عدم موفقیت ایمپلنت دندان چیست؟

علائم عدم موفقیت ایمپلنت دندان شامل موارد زیر است:

 • به سختی جویدن
 • عفونت لثه
 • عقب نشینی لثه
 • افزایش ورم
 • شل شدن ایمپلنت یا دندان جایگزین
 • احساس درد یا ناراحتی شدید

مراقبت های ضروری جهت پیشگیری

اگر چه بعضی از علل عدم موفقیت قابل پیشگیری نیست، اما با انجام مراقبت هایی میتوان خطر ایجاد آن را کم تر کرد:

 • از ایمپلنت هایتان به درستی مراقبت کنید. هر روز مسواک و نخ دندان بزنید و از دهانشویه استفاده کنید.
 • به طور منظم هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از سیگار کشیدن پرهیز کنید.
 • کلسیم بیشتری را جذب کنید تا استخوان های قوی تری داشته باشید. از غذاهایی که کلسیم زیادی دارند مانند: شیر، ماست، بروکلی، پرتقال، پنیر و یا مکمل استفاده کنید.
 • اگر بیماری براکسیسم (سابیدن دندان) دارید با دندانپزشک خود در مورد گارد دهان (mouth guard) مشورت کنید.
 • سریعا پس از قرارگیری ایمپلنت، دندان های جایگزین را نصب نکنید.
 • از عاداتی که به دندان هایتان صدمه میزند، دوری کنید ( مانند خوردن غذاها و شکلات سفت)

جایگزین های ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان دوباره میتواند لبخند را به لبانتان بیاورد، اما ایمپلنت برای همه گزینه مناسبی نیست. جایگزین های ایمپلنت شامل موارد زیر است:

بریج دندان

بریج یک وسیله پروتز ثابت است  که برای پرکردن جای خالی دندان های کشیده شده استفاده میشود. بریج دندان ممکن است برای نوجوانانی که استخوان هایشان در حال رشد است، مناسب باشد. انواع بریج دندان شامل موارد زیر می باشد:

1. بریج باند شونده با رزین

این نوع که به ماریلند بریج (Maryland bridge) نیز شناخته میشود، شامل دندان مصنوعی با بالهایی در هر دو سمت آن است. این نوع بریج همانند نوع معمولی نیست که  به دندان های طبیعی جهت قرار گیری نیاز داشته باشد.

2. بریج سنتی

بریج سنتی ثابت از دندان های طبیعی موجود جهت نگه داشتن دندان مصنوعی استفاده می کند. در این نوع، روکش روی دندان های موجود در جهت دیگر حفره قرار میگرد و دندان مصنوعی روی حفره نصب میشود. به دلیل اینکه دندان های موجود پوشانده میشوند، این نوع بریج محکم تر از نوع قبلی می باشد.

3. بریج کانتی لور

این نوع بریج دندان مصنوعی را از یک سمت نگه میدارد و از طرف دیگر مانند بریج معمولی از یک دندان موجود جهت نگه داشتن دندان مصنوعی استفاده میکند.

پروتزهای جزئی متحرک

این یک جایگزین متحرک برای دندان های کشیده و جایگزینی ارزان برای ایمپلنت دندان است. با این پروتز، یک یا چند دندان جایگزین، با پایه پلاستیکی در لثه به دندان های طبیعی دیگر وصل میشوند. زمانی که همه ی دندان ها از بین بروند یک دست کامل دندان مصنوعی جایگزین میشوند.

آماده سازی، بهترین پیشگیری

ایمپلنت دندان نرخ موفقیت بالایی دارد، اما ممکن است به چند دلیل موفقیت آمیز نباشد. شناخت خطرات احتمالی بسیار مهم است، زیرا میتوانید با اقداماتی شانس موفقیت خود را بالا ببرید که میتواند شامل این موارد باشد: درمان مشکلات لثه و استخوان قبل از عمل جراحی ایمپلنت، انتخاب یک جراح با تجربه، مراقبت درست از دهان و دندان قبل و بعد از عمل جراحی.

نظرات